Öncelikle çalışmak istediğiniz kaynakları belirleyin. Kitaptan çalışacaksanız hangi kitaplar onları belirleyin. Konu anlatım kitabı olarak bir kitabınız olsun. Soru kitabınız bolca.

Video izleyecekseniz kendi öğrenme stilinize göre bir hoca seçin. Bu tamamen kişisel bir tercih daha önceki paylaşımımda faydalandığım hocalardan bahsettim.

Kaynağı belirledikten sonra zayıf dersimizi belirleyeceğiz. Bunu kendiniz bilirsiniz ama yine de nasıl belirlerim derseniz çıkmış bir KPSS testi çözün. İyi olduğunuz derslerde daha çalışmadan da biraz bir şeyler yaparsınız. Önünüze ders ders netleri çıkarın. Az net yaptığınız derse planınızda daha fazla ağırlık verin. Varsayımlarda bulunarak örnek bir program yapalım. Matematikten ve coğrafyadan zayıf olduğunuzu düşünelim. Diğer derslerde iyi olduğunuzu düşünerek bir dağıtım yapalım.

Zayıf dersimizi de belirledik. Şimdi günde kaç saat vakit ayırabiliriz onun belirleyelim. Eğer evde sadece kpss çalışacaksanız günde 5-6 saatin altına pek düşmeyin. Günde 6 saat vaktimiz var diyelim. Sadece gkgy’den sınava gireceğimizi düşünüp plan yapalım. Vereceğim plan örnektir. Siz kendinize göre günleri veya saatleri değiştirin.

Şöyle bir dağıtım yaptım:
Matematik: 10 saat
Türkçe: 6 saat
Coğrafya: 8 saat
Tarih: 8 saat
Vatandaşlık: 4 saat

Pazar günlerini kendinize ayırın. Sürekli ders çalıştığınızda bir yerden sonra yorulacaksınız ve artık koşamayacaksınız. Pazar günleri haftalık tekrarınızı yapın. Ocak ayına kadar iki haftada bir deneme yapın. Deneme yaparak zaman yönetimi de öğreneceksiniz. Heyecanınız oluşuyorsa yavaş yavaş bunu da yenersiniz. Konular bitmeden de deneme çözülebilir. Başlarda çözdüğünüz denemelerde fazla soru çözemezsiniz belki ama ilerleyen zamanlarda bunlar artar. Eğer üstüne çözmezseniz ilerde seri deneme yaparken kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem fotokopi çektirebilirsiniz. Seri denemedeki deneme ihtiyacınızı böylelikle gidermiş olursunuz. Aradan soruları unutacak kadar süre geçince o denemeyi çözün. Ekimde çözdüğünüz denemeyi kasımda tekrar çözmeyin. Mayıs haziran gibi unutunca çözün. Zaten o aylarda sınavın tarihine göre seri denemelere başlamış olabilirsiniz.

Çalışırken not tutup fazla vakit kaybetmeyin. Video izliyorsanız hocanın video defter notu varsa onu alın üstüne gerekirse ekleme yaparsınız. Yazma işini bence zorlandığınız derste yapın sadece. Diğer derslerde vakit kaybetmeyin.

Plan yaparken derslerin içeriğini de göz ardı etmeyin. Konusu çok olan dersin yetişmesi için haftalık çalışma saati de fazla olmak zorunda. Öncelik zorlandığınız ders sonra konu çokluğu azlığı.

Video izleyecekseniz bir videonun ortalama süresine bakın. Oynatma listesinin toplam süresi için Google Chrome için önereceğim eklenti “YouTube Playlist Duration” olacaktır. Oynatma listesinin tamamını görüntüle dedikten sonra listenin toplam uzunluğuna bakabilirsiniz. Böylelikle o ders için ne kadar süreye ihtiyacınız var belirleyebilirsiniz.

Seçtiğim hocalardaki toplam süre ve bir dersin ortalama süresi şöyle:
Matematik: Fatih ÖRS – Toplam: ~29 saat – Ortalama: 25 dakika
Türkçe: Gizem URAL – Toplam: ~19 saat – Ortalama: 43 dakika
Coğrafya: Engin ERAYDIN – Toplam: ~32 saat – Ortalama: 44 dakika
Tarih: Aydın YÜCE – Toplam: ~48 saat – Ortalama: 33 dakika
Vatandaşlık: Emrah V. ÖZKARACA – Toplam: ~25 saat – Ortalama: 29 dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.